PuIne.dk - Gode guides og artikler.

RSS-feed

MÆRKETØJ

Jeg har tænkt lidt over, hvad mærketøj egentlig betyder for forskellige mennesker. Hvordan finder man ud af, hvilke mærker, der er værd at gå efter?




 

Mærketøj til unge – drenge og piger

De fleste unge, om det er drenge eller piger, går meget op i deres tøj og gerne vil betale ekstra for at få nogle af de bedre tøjmærker. Mærketøj som Gucci, Dolce & Gabbana, Prada og Louis Vuitton er nogle af de dyrere klasser, som ikke alle unge har råd til, da priserne hurtigt kan gå hen og blive meget høje i forhold til andet mærketøj. Mange unge drenge og piger vil alligevel gerne have mærker, så de ikke skal gå rundt i tøj uden mærke fra supermarkeder. Så mange vil hellere end gerne bruge deres lommepenge på mere billigt mærketøj som G star, Tiger of Sweeden, Burberry, Killah, Converse all star, Diesel, Papfars pige, Wesc, Adidas, Hummel, puma, Tommy Hilfiger, blend mfl. Vælger man ét af disse mærker, falder men generelt ikke udenfor i dansk mainstream ungdom. 

Men det er forskelligt, hvordan forskellige unge ser på tøjmærkerne. Det kommer ofte an på hvilken ”kultur” man kommer fra. I nogle kredse er det meget in bare at have sin egen stil, og der er mærkerne ikke særligt vigtige. Der kan man nemt gå hen og blive upopulært faktisk at gå i mærketøj for så er man bare en ”wannabe” og så har man ikke sin egen stil. Mens i andre unges omgangskredse går de mere i andre mærker af tøj som Vero Moda, Only, Sisters Point m.m. Det betyder så også at de bruge færre penge på tøj, for disse mærker kan kaldes billigt mærketøj. Her kan man nemt købe et par jeans til ca. 300 kroner mens at et par G star eller Tiger of Sweeden nemt kan koste 1600 kroner.

maerketoej MÆRKETØJ Mærketøjet kan både bestilles over Internettet, gennem kataloger eller i butikker, hvor de sælger de ønskede mærker. Men der er også mange forskellige stilarter inden for unge. Der er nogle der er ”punk” og går i meget mørkt og stort tøj udelukkende. Der er andre der er ”Skaterstilen” skatertøj handler blandt andet om store cowboybukser eller shorts med meget brede sko og en stor T-shirt eller hættetrøje på, skatertøj er mest for dem der egentligt står på skateboard men der er også mange andre unge der bare har stilen fordi de mener den ser fed ud. ”hiphop”-stilen er også meget inde hos de unge, hiphiptøj er fx hvor man bare har store stofbukser og en stor T-shirt med et par store sko, forskellen mellem hiphoptøj og skatertøj er egentligt mest at skate er en sport og en levestil mens hiphop mere er en slap af stil for de unge der bare gerne vil have sin lidt egen stil og som syns ”bling bling” er fedt. Ellers er størstedelen af nutidens unge det, man kalder ”pop-drenge” eller ”pop-tøser”, som går i mainstream mærketøj, der oftest sidder tæt til kroppen; stramme cowboybukser og stramme trøjer eller T-shirt, hvor man så sætter sit eget præg på stilen ved at tilsætte forskelligt tilbehør.

Links til mærketøj for unge – drenge og piger:

Godt hiphoptøj

maerketoej2 MÆRKETØJHiphop tøj er højeste mode hos nogle unge, og uanset om du er en ægte hiphopper eller bare vil være med på moden med det gode hiphoptøj, så kan du købe fedt tøj fra alle de fede hiphopmærker ud i mange forskellige butikker og rundt omkring på Internettet.  Men inden for hiphop er der mange andre forskellige mærker end der er bare i det ”normale” tøj. Andre unge går op i , at deres mærker er mere specielle, og at tøjet sidder løsere end, hvis man bare køber et par normale cowboybukser eller en T-shirt. Mærker indenfor hiphoptøj er fx Karl Kani, Rydelhouse, Bullrot, Ecko, Phat Farm, Cross Colours, Extreme, Joker, Akademiks.

Links til hiphoptøj:

Mærketøj til børn

Inde for børnetøj er det ligesom inde for alle andre kategorier omkring tøj meget godt mærketøj, det afhænger altid af om hvor mange penge man har tænkt sig at lægge i det. Mange forældre vælger at købe ganske normalt børnetøj i god kvalitet til deres børn, men også her er der bestemte mærker, der sender bestemte signaler.

Nogle forældre prioriterer barnets fremtræden og vælger et design, som passer til den livsstil, forældrene gerne vil præsentere. Andre går mere op i, om tøjet har de rigtige miljømærker eller måske er handlet som fair-trade-produkter. Også disse forældre sender signaler om deres egen livsstil gennem deres børn.

Der er rigtig mange gode mærker inden for børnetøj, hvilket skærper konkurrencen og bevirker at prisen ofte ikke er så forfærdelig høj. Markedet for børnetøj er formodentligt det mest konkurrenceprægede marked for tøj i Danmark, så der et mulighed for at finde virkeligt billigt mærketøj til børn, hvis man ser sig om i netbutikker med videre. 

Børnetøj links:

Har du kommentarer til mine tanker om mærketøj, er du velkommen til at skyde løs.




  1. 13 Kommentar(er)

  2. Af Tinna den 13. mar, 2008 | Svar

    Hvad med tøj links til kvinder:
    wwww.dameshop.dk

  3. Af Jesper den 19. mar, 2008 | Svar

    Hvis det er designervarer eller gode tilbud så tjek http://www.customfit.eu

  4. Af admin den 30. mar, 2008 | Svar

    Tak for jeres links om mærketøj til kvinder og designertøj!

  5. Af mille den 30. jun, 2008 | Svar

    fint godt nok okay kan lige gå

  6. Af sofie den 26. sep, 2008 | Svar

    hvorfor går folk i modetøj?

    hvilket problem skæber moden, blandt unge og hvoorfor?

  7. Af Mikael den 31. okt, 2008 | Svar

    Hvad så med http://www.123yo.com ? Det er da Denmarks ældste hip hop butikker.

  8. Af het den 3. nov, 2008 | Svar

    Hej Mikael
    Tak for dit input. Vi kan aldrig få links nok – der er masser af fede sider med mærketøj for forskelilge tøjmærker derude.

    het

  9. Af Jesper den 4. nov, 2008 | Svar

    http://www.trendlovers.dk kan anbefales under mærketøj for unge – drenge og piger.

  10. Af Jens Heinrich den 16. apr, 2009 | Svar

    Læs lidt på lektien. Skate er en sport, hip hop er en kultur – ikke en slap-af-stil. Så ville det også være værdsat, hvis der blev linket til hip hop-mærker, som ikke var så Brian-agtige. http://dropdead.dk er et fint sted. Coogi, Enyce, Pelle Pelle, Champion, Crown Holder, Gino Green Global, Crooked Ink osv. er en hip hop-stil, der er lidt mere ved.

  11. Af het den 16. apr, 2009 | Svar

    Hej Jens

    Tak for din lektien. Vi kan alle altid lære mere – også om mærketøj. Du er meget velkommen til at sende nogle links til de nævnte hip-hop-mærker, så andre mærketøj-interesserede kan få nytte af din viden.

    het

  12. Af Urban Clothing den 12. sep, 2009 | Svar

    Check lige denne webshop. Modetøj til piger ogdrenge fra tidens hotteste mærker. Penfield, Obey, April 77, Insight, Clae, Keep osv.

  13. Af Nicolas Alstrup den 30. okt, 2009 | Svar

    Syntes også http://www.walkingartwork.com har mange fede ting i streetwear stil…

  14. Af Martin den 6. sep, 2011 | Svar

    Sidst jeg tjekkede var burberry samme klasse som LV og prada mm. Hvorfor nævne det som et billigt mærke? Og g-Star bukser kommer næppe til at koste 1600 som du siger.

Skriv en kommentar eller et spørgsmål